Dakini

-
Buddhisliku praktiku jaoks on naise vormis avalduvad Dakinid inimolendite hüvanguks ning neid abistavad ilmingud. Nad võivad ilmneda kauniste neidudena nii rahulikes, hirmuäratavates kui raevukates vormides. Üldine Dakini kirjeldus on, et ta kannab vaid oma spetsiifilisi ehteid ning on tantsivas või deemoneid jalge alla tallavas, ähvardavas poosis. Dakinite hirmuäratavad vormid õhutavad ületama oma sisemisi takistusi vaimse edenemise teel.

Buddha elust jutustavates lugudes sisaldub mitmeid seiku, milles on kirjeldatud jumalikke olendeid, kes kulgevad läbi õhu. Sanskriti keeles nimetatakse selliseid olendeid  dakini, mida tõlgitakse üldjuhul "ruumis-kõndija", "taevalik naine" või "pilvehaldjas".

Kõik nimetatud väljendid on püüd tõlkida seda sõna "dakini" teistesse keeltesse ning kuidagi anda edasi nende olendite olemuslikku kirjeldust.

Dakinite taevalikke valdusi nimetatakse Kechari.
Dakinite olemust on püütud selgitada ka läbi erinevate väljendite, näiteks nagu "valgustunud teadvuse kiirgus". Kuid selle taga on veelgi sügavam tähendus - olles valgustunud ehk "omades" valgustunud teadvust, tähendab budistlikus õpetuses ka Bodhisattva tõotuse  hoidmist. See viitab, et isiku püüd valgustuda ei ole vaid indiviidi enda, vaid kõikide teadaolevate olendite hüveks.

Himaalaja Buddhism on süsteem, mis on tuntud oma kauni ja rikkaliku sümboolika poolest ning Dakini on selle süsteemi üks müstilisemaid ja keerukamaid figuure. Dakini puhul on ühele "mõistusevälisele" ja mõistuse poolt seletamatule reaalsusele antud teatud spetsiifiline vorm. 

Füüsilisest ilmast juba lahkunud Nyingma meister Chagdud Tulku on selgitanud nii: "Dakini viitab siin naiseliku tarkuse ehk teadmise printsiibile, mis avaldub naise vormis, et tuua kasu kõigile olenditele. Me saame öelda, et laama teadvus on Dakini, sest see on lahutamatute nähtuste nagu ruum ja tarkus/teadmine kehastus - absoluutne Dakini. See absoluutne loomus, Dharmakaya, avaldub kui peenkuva Samboghakaya Dakinist ja Nirmanakhaya ehk füüsilises, ülima realisatsiooni saavutanud naisvormis, eesmärgiga tuua kasu kõikidele olenditele." 
(Väravad Buddhistlikesse praktikatesse 243)

Niisiis, Buddhisliku praktiku jaoks on naise vormis avalduvad Dakinid inimolendite hüvanguks ning neid abistavad ilmingud. Nad võivad ilmneda kauniste neidudena nii rahulikes, hirmuäratavates kui raevukates vormides. Üldine Dakini kirjeldus on, et ta kannab vaid oma spetsiifilisi ehteid ning on tantsivas või oda heitvas poosis. Dakinite hirmuäratavad vormid õhutavad ületama oma sisemisi takistusi vaimse edenemise teel.

Eelmine
Annapurna lugu
Järgmine
Hoolivus

Lisa kommentaar

Email again: