Eriolukord avab silmad

-
Soovin teiega jagada oma mõtisklusi, mis on seotud praegu Eestis ja kogu maailmas toimuvaga. Avastasin, et see olukord näitab meile võimalusi vaadata üle mitmed väärtused, mida me oleme seni pidanud oluliseks või ka ainuvõimalikuks. Enda väärtuste ümberhindamine võimaldab teha uue valiku ja astuda siit olukorrast välja täiesti uute sihtide, väärtuste ja tegevusplaaniga. Üksikisikuna, perena ja ühiskonnana.
Minu eluajal ei ole minu kodumaal praegusele sarnanevat (eri)olukorda olnud. Kõige sarnasema olu on põhjustanud tugevad tormid, mis on mõned piirkonnad Eestis jätnud elektrita, puhunud osa merd maismaale ja lükanud pikali puid nii metsas kui linnas. Paljude inimeste, perede ja ettevõtete jaoks on ka siis olnud kriisiolukord, mil tavapärane elu-olu on mõneks ajaks katkenud.
Eriolukorra esimestel päevadel märkasin teatud raskusi suhestuda uue infoga, sellega, et see leiab aset ka Eestis ja puudutab ka mind. Reaalselt. 
Kui uurisin, et miks mul on üldse selline sisemine "teema", siis taipasin, et asi on selles, et mulle teada olevad eriolukorrad: looduskatastroofid, sõjaolukorrad, vägivallateod jms on aset leidnud "televiisoris". Need ei ole mind isiklikult, vahetult puudutanud, st ma ei ole ise neis olukordades olnud. Pidin lausa mõtlema, et mida see tähendab. "Mõtlema" polegi täpne väljend, pigem teadvustama. Vaatasin oma igapäeva tegemisi, soove ja harjumusi - nö kaardistasin enda seosed uue olukorraga.

Ning ühel päeval aknast välja vaadates, elan keset loodust, metsas, avastasin, et mentaalne info "olukorrast" ja visuaalne pilt loodusest tekitasid mingi "nihke".  Nagu, et miski ei klapi... Sain siis aru, et looduses ei ole ju mitte midagi muutunud - endiselt on kevad, rändlinnud saabuvad üksteise järel ja väikesed metsalinnud alustavad oma kevadlauludega, sinililled on maast välja pugenud ja õitsevad, puud-põõsad paisutavad lehepungi. Kõik on korras. Ei mingit erilist olukorda. Taipasin, et "olukord" ongi ainult inimestel ning see on seotud valikutega.

Kui vaatasin, et mis veel toimub, võiks öelda nii, et hetkel ei ole inimestele kättesaadavad nö pehmed väärtused. Toon välja neist mõned, mis on minu isiklik vaade neile asjadele juba ammu: 
* otsene "meelelahutus" jms, suures osas ka turism: inimeste teadlikkust haarav ning iseeneselt ja oma sisemaailma olukorra teadvustamiselt kõrvale viiv nähtus. See on vabatahtlik ning isegi soovitud väljalülitusnupp teadvustatud olemasolust, et alluda autopiloodi juhtimisele. Mõtiskle siinkohal, mida sa vastu võtad autopiloodi režiimis olles. 
* tohutud treeningsaalid, kus joostakse mööda linti või uhatakse rattal, siiski mitte kusagile jõudes. Milleks? Milles on selle väärtus, et päevast päeva, aastast aastasse seda teha?
 - praegu ehk või edaspidi, lähed loodusesse rattaga, jooksma või jalutama. Võtad kogu peregi kaasa. Vaatled ja saad teadmisi   loodusest, elust endast ja õpetad lastele oskust olla, vaadelda.
* iluteenused: mis paneb inimest mitte aktsepteerima talle antud välimust, peitma loomulikke vananemise märke, "maskeerima" ennast? Esitasin endale kunagi küsimuse: mille pärast ma seda teen? Ja sinna see lõppes.
 - praegu kodustes oludes ehk avastad, et oled oma lähedastele kallis ja vajalik ka "naturaalselt" paari vinni või kortsukesega silmanurgas. Sina ise oled oluline!
* tarbimine tarbimise pärast, shoppamine: milleks on vaja aina uusi asju, uusi mudeleid, hooajaks uusi moerõivaid? Kas oleme unustanud, et vajame asja funktsionaalsust, mitte välimust? Kui vana ära viskad, kas oled mõelnud, mis sellest edasi saab? Töödeldakse ümber? Aga uute tootmine vajab ressursse.
Neis asjus aitab Sul teadvele tulla, kui küsid: miks?, mille pärast?

Oma elu ja tegevuste puhul märkasin seda, et eriolukord ei ole minu elu-olu praegu peaaegu mõjutanud: Õpetaja on mulle kui joogaõpilasele 20  aasta jooksul andnud nii palju praktilisi teadmisi, et nende omandamine kestaks mu elu lõpuni - eesmärk on kinnistuda enese tegelikku olemusse ja arendada välja oma sisemised potentsiaalid. Ning läbida füüsiline surm kui üleminek...
Minu töö: joogatunnid, mis olid kohapeal ja soovijatele interneti vahendusel, on nüüd kõigile ainult online ning inimesed peavad oluliseks osa võtta. Aitäh teile!
Ja minu hobi :) : aednikuna hoolitsen kogukonna aia eest: seemned said õigel ajal mulda ja aiatöödega on saanud ka algust teha - nagu ka aasta tagasi ja 7 aastat enne seda. Linnas olen juba mõned aastad käinud peamiselt ainult asja pärast. Niisama shoppamas, aega veetmas või "meelt lahutamas" pigem mitte.
Kas ma olen "kogemata" teinud elus õigeid valikuid, mis on toonud mind kokkupuutesse tõeliste väärtustega inimese jaoks? Jah, nii see ongi.
Praegu on aeg laitmatult jätkata pooleli olevaid tegevusi, arendada edasi inspiratsioonist "sündinud" projekte, teadvustada välise info mõjutusi oma sisemaailmale, teha joogapraktikaid ning olla suhtes loodusega.

Kirjeldasin enda eluolu seepärast, et "vaatasin" selle üle ka ühe väeka joogi sõnumi valguses. Toon siinkohal väja need lõigud, mis võiksid lugejale toeks ja elumuutvaks inspiratsiooniks olla.

Kulavadhuta Satpurananda on joogi ja õpetlane, kolme liini meister ning aghori joogaliini ja Naropast alguse saanud budistliku õpetusliini hoidja. Ta käis eelmisel suvel Eestis loenguid andes ka Lilleorus Ingvar Villidoga kohtumas. Ta küsis selle kohtumisvõimaluse kohta, sest oli Ingvarist kuulnud oma kodumaal ning soovis kokku saada...

2020. aasta jaanuaris külastasime Babat Lääne-Bengalis.

Babalt:

* Muutused, mida praegu kogeme, toovad kaasa uue ajastu ja uue ärkamise globaalselt.

* See on aeg, mil kõigi karmad on ühendatud, et ümber korraldada meie maailm, raputades maha kõik, mida me arvasime vajavat, aga tegelikult ei vaja. Selleks, et pöörduda tagasi loomuliku ja loodusega kooskõlas oleva elu ja eluviisi juurde, mille käigus ebaloomulikud tegevustikud saavad "karistatud" karma* vältimatute seaduste poolt.

* Need maailma osad, mis on häirinud kosmilist / looduse tasakaalu, kannatavad kõige rohkem ja seda heal eesmärgil. Tänases olukorras seisab kapitalism silmitsi valedest rahamängudest tingitud väljakutsetega ja tarbimisest sõltuvate tarbijate mentaalne rutiin saab lahti lammutatud heal eesmärgil. Me oleme selles kohas praegu!

* Me oleme ka kinni oma kodudes, elamas karantiinis elu, mis on seadusega kõigile välja kuulutatud. See on aeg rääkida rohkem iseendaga kui joosta sõprade ja sidekanalite järel. See tõsiasi iseenesest toob kaasa juba suure muutuse globaalses atmosfääris. Suured linnad on juba mõned päevad peale liikumiskeeldu teatanud õhusaastest vabanemisest! Kujutage vaid ette!

* Nüüd on sul aega ja sobiv olukord teha läbi sisevaatlus. See on aeg mediteerida iseenda olemusel ja näitab sulle kindlasti, millest on vaja vabaneda. Siis sa saad teada, mida sul on vaja teha ja mida sul ei ole vaja teha, millised on need üleliigsed tegevused ja mõtted, mida on vaja kärpida. Ja sa näed lõpuks, millises seisus on su vaimne tervis. Praegu on see aeg.

***

 Hinga sisse jahedat õhku tervest oma kehast südamekeskusesse (anahata) ja hinga välja kuuma õhku anahatast tervesse oma kehasse. Hinga nii 25 korda järjest (tavaline hingamine, mitte täishingamine), korra päeval ja korra öösel. 

See arendab vitaalset energiat, et kaitsta su keha ja mõistust paljude haiguste eest.

* Karma tähendab põhjuse ja tagajärje seadust ehk "mida külvad, seda lõikad".
Eelmine
Osalenute kogemused TMK-KHJ kursusest, tundidest.
Järgmine
Minu joogatee kasud

Lisa kommentaar

Email again: